Մարտի 12-ին տեղի ունեցավ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի թափուր պաշտոնի ընտրության Մրցութային խորհրդի առաջին նիստը: Օրակարգում Մրցութային խորհրդի աշխատակարգի եւ առաջիկա մրցույթի կազմակերպման եւ անցկացման հետ կապված մի շարք հարցերի քննարկումն էր, այդ թվում՝ հարցարանի կազմումը:
Հիշեցնենք, որ Մրցութային խորհրդի անհատական կազմը հաստատվել է Ազգային ժողովի նախագահի 19.02.2021թ. N Կ-23-Ա կարգադրությամբ՝ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի՝ 2019 թվականի դեկտեմբերի 6-ին առաջացած թափուր պաշտոնում թեկնածու ընտրելու համար:

On March 12, the first sitting of the Competition Commission to fill a vacancy electing as a member of the Corruption Prevention Commission. The agenda included discussion of a number of issues related to the work schedule of the Competition Commission and the organization and holding of the upcoming competition, including the compiling of a questionnaire.
As a reminder, the individual members of the Competition Commission was approved by the Order No. K-23-A 19 February 2021 of the Speaker of the National Assembly for the election of a candidate to fill a vacancy as a member of the Corruption Prevention Commission from 6 December 2019.